Gauti naujienas

2016-04-01

"MANO PAUKŠČIAI IR KITOS ISTORIJOS" – PASAKOS APIE ŽMOGŲ

Apie ką gali papasakoti paroda, kurioje eksponuojami per dešimtį metų sukurti vieno menininko kūriniai? Istorijų gali būti begalės. Ši paroda žymi menininko Andriaus Butvilo savęs paieškas ir akivaizdžiai pastebimą jo, kaip menininko, tobulėjimą. Iš tiesų ši paroda yra apie patį žmogų.

Juodo popieriaus lape menininkas pastele sukuria ištisus pasakojimus, istorijas ir net gyvenimus. Vienas pagrindinių A.Butvilo kūrinių herojų – paukštis. Kaip teigia pats menininkas, šis paukščio įvaizdis įsipaišė jo pasąmonėje ir vaizduotėje dar vaikystėje, kai nagrinėdavo vaikams skirtų knygų iliustracijas. Tačiau iš pasakų knygų paukštis išskrido ir persikėlė į A.Butvilo kūrinius, kuriuose pasakoja žmogaus gyvenimo istoriją.

Menininko kūriniuose visas dėmesys yra skiriamas centrinei figūrai, fonas tėra kaip užsklanda, kaip spalvinis pagrindas, nekuriantis pasakojimo, o jį tiesiog įrėminantis. Dažniausiai per vieną figūrą, per vieną objektą menininkas atskleidžia jį dominančias temas.

Šią parodą sudaro dviejų tipų kūriniai – vienuose jų, vaizduojamas paukštis, kaip žmogaus provaizdis. Kituose – herojais tampa patys žmonės, dažnai kiek mistifikuoti, pastebėtina – daugiausia moterys. Piešdamas kūrinių herojus menininkas bando pats išskaityti, kas jie yra, pažinti juos ir, tik pabaigęs darbą, galutinai juos perpranta. Kūriniuose ryškiai dominuoja trys keturios spalvos, todėl žiūrovo akis nėra perkrauta margumynais. Ir būtent per šį minimalistinį spalvų pasirinkimą geriausiai pabrėžiamos kūrinių prasmės.

Pats menininkas sako, kad jo kūrinių pradžia yra labai tamsi (visi parodos darbai nupiešti ant juodo lapo), iš tiesų jie yra itin paveikūs, tačiau tik tuomet, kai pamatai patį svarbiausią kūrinio akcentą, kurio kūrėjas neišryškina, taip palikdamas žiūrovui neapsakomai malonų savarankiško atradimo jausmą.

Kūrinyje "Dviese" geltonomis plunksnomis-siūlais pasidabinęs paukštis rankose-sparnuose laiko be galo trapią medžio šakelę. Šioji šakelė tuo pačiu geltonu siūlu yra pririšta prie paukščio snapo. "Nors šis paukštis turi labai daug tų geltonų siūlelių, tačiau šis vienintelis, laikantis šakelę, jam yra pats svarbiausias", – apie kūrinį kalba menininkas.

Prisirišimas, meilė yra pabrėžiama ir kūrinyje "Madona su kūdikiu". Šiame kūrinyje, kurio jau vien pavadinimas tuojau pat nusako kūrinio esmę, vaizduojamas paukštis, rankose laikantis didžiulį kiaušinį. Virš paukščio galvos lyg aureolė pavaizduotas paukščio lizdas. Namai, šeima, saugumas – viskas yra sudėta į šį kūrinį. Pasirinkdamas simbolinius įvaizdžius A.Butvilas pasakoja apie tai, kas žmogui yra svarbiausia.

Kas? Personalinė A.Butvilo paroda "Mano paukščiai ir kitos istorijos".

Kur? Galerijoje "Balta".

Kada? Veikia iki balandžio 24 d.

 

Šaltinis: http://m.kauno.diena.lt/naujienos/kaunas/menas-ir-pramogos/mano-pauksciai-ir-kitos-istorijos-pasakos-apie-zmogu-745238

Galerija

Socialiniai partneriai

KAUNO MIESTO SAVIVALDYBĖ
ROTUŠĖS AIKŠTĖS DRAUGIJA
ASOCIACIJA KAUNIETĖ