Gauti naujienas

2012-06-02

Valerijos kiškienės
3 – oji autorinė tekstilės paroda
„VALERIJOS DELMONAI“


DELMONAS – Mažosios Lietuvos arba dar kitaip vadinamo Klaipėdos krašto tautinio kostiumo detalė. Tai prie juosmens kabinama kišenė, į kurią moterys dėdavosi smulkius asmeninius daiktus – maldaknygę, raktus, nosinaitę.

Šios parodos eksponatai tik pavadinimu ir paskirtimi siejasi su savo istoriniu „protėviu“, nes jų siuvinėjimo raštai sukurti ne pagal Klaipėdos krašto delmonų dekoravimo simboliką. VALERIJOS DELMONAI išsiuvinėti laisvai improvizuojant tarp įvairių liaudies meno žanrų ornamentų ir gamtos motyvų.
Šiandien delmoną lengviausia derinti prie folkloro stiliaus drabužių, bet ieškant netikėtų aprangos derinių, jis tinka ir prie kitokio stiliaus.

Didele vertybe ir Dievo dovana laikau neįpareigojančius, „neprotokolinius“ pabendravimus, kai pabuvimui kartu žmones sukviečia poreikis padainuoti ar pagiedoti, pafilosofuoti ar tiesiog pasidžiaugti, kad esame. Bebaigiant ruošti šią parodą, pagalvojau, kad delmonas galėtų būti tokių neformalių bendravimų simboliu: jis yra ne tik puošnus aksesuaras, bet tuo pačiu ir praktiškas, patogus trumpam „pasižmonėjimui“, nes jame telpa smulkūs asmeniniai daiktai. O delmono siuvinėjimas ir siuvimas – tai savotiškas „neakivaizdinis“ pabendravimas su protėviais, kurie kažkada sugalvojo tokią originalią tautini drabužio detalę.
Parodoje eksponuojama 50 delmonų.

Socialiniai partneriai

KAUNO MIESTO SAVIVALDYBĖ
ROTUŠĖS AIKŠTĖS DRAUGIJA
ASOCIACIJA KAUNIETĖ